Մարտի 17-ին տեղի ունեցավ Ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողովի միջազգային քարտուղարության, հանձնաժողովների նախագահների եւ զեկուցողների առցանց նիստը, որի աշխատանքներին մասնակցեց վեհաժողովում ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակության անդամ Հովհաննես Հովհաննիսյանը:
Նիստի օրակարգում ընդգրկված էր նոր պատվիրակությունների կազմի ներկայացման հարցը եւ Ուղղափառության ՄԽՎ գլխավոր քարտուղարի գործունեության տարեկան զեկույցը: Օրակարգում էր նաեւ ԼՂ քրիստոնեական հուշարձանների վերաբերյալ հայտարարության ընդունումը: Այդ հարցի շուրջ  ելույթ ունեցավ նաեւ ԱԺ պատգամավոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը: Նա անդրադարձավ 44-օրյա պատերազմի հետեւանքով հայ ժողովրդի համար ստեղծված առաջնահերթ խնդիրներին՝ հայ գերիների անհապաղ վերադարձին եւ Ադրբեջանի ռազմական վերահսկողության ներքո հայտնված հայկական մշակութային ու կրոնական ժառանգության պահպանմանը: Վկայակոչելով 2005-2006 թ. Ջուղայում հայկական հնագիտական համալիրի վերջնական ոչնչացման փաստը՝ պատգամավորը նշեց, որ ԼՂ-ում եւ ամբողջ աշխարհում քրիստոնեական հուշարձանների պահպանման հարցը պետք է պարբերաբար քննարկվի վեհաժողովի շրջանակներում: Հովհաննիսյանի խոսքով՝ պետք է քայլեր ձեռնարկվեն ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի եւ այլ միջազգային հեղինակավոր կառույցների հետ հայկական  կրոնական ու մշակութային ժառանգության հանդեպ հետագա վայրագությունների կանխարգելման, հուշարձանների պահպանման համար արդյունավետ ռազմավարության մշակման ուղղությամբ:
Նիստի ավարտին վեհաժողովի նախագահ Սերգեյ Գավրիլովն ու գլխավոր քարտուղար Մաքսիմոս Խարակոպուլոսը հանդես եկան Լեռնային Ղարաբաղի քրիստոնեական հուշարձանների պահպանության վերաբերյալ հայտարարությամբ:

17 марта состоялось онлайн-заседание Международного секретариата Межпарламентской Ассамблеи Православия (МАП), председателей комиссий и докладчиков, в работе которого принял участие член делегации НС РА в Ассамблее О.Ованнисян.
Повестка дня заседания включала представление состава новых делегаций и годового отчета о деятельности Генерального секретаря МАП. В повестке также – принятие   Заявления о защите христианских памятниках в Нагорном Карабахе. По этому поводу также выступил депутат НС О.Ованнисян. Он коснулся первоочередных вопросов, вставших перед армянским народом вследствие 44-дневной войны: немедленное возвращение армянских пленных и сохранение армянского культурно-религиозного наследия, оказавшегося под военным контролем Азербайджана. Сославшись на факт окончательного разрушения армянского археологического комплекса в Джуге в 2005-2006 гг., депутат отметил, что вопрос сохранения христианских памятников в Нагорном Карабахе и во всем мире должен регулярно обсуждаться в рамках Ассамблеи. По словам Ованнисяна, необходимо совместно с ЮНЕСКО и другими авторитетными международными структурами предпринять шаги для предотвращения дальнейшего варварства против армянского религиозного и культурного наследия, разработать эффективную стратегию сохранения памятников.
В завершение заседания председатель Ассамблеи С.Гаврилов и Генеральный секретарь МАП Максимос Харакопулос выступили с Заявлением о защите христианских памятников в Нагорном Карабахе.